tutanchamon

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady

Pozoruhodná výstava o egyptském faraonovi Tutanchamonovi byla přivezena do Prahy a návštěvníci ji mohou na pražském Výstavišti vidět od 28. března 2013. 

VÝSTAVA PRO OBROVSKÝ ZÁJEM PRODLOUŽENA DO 13. ŘÍJNA 2013.


Jedná se o putovní výstavu, která koluje po světě ve třech verzích, do této doby ji shlédly 3 miliony lidí. V Praze nyní bude k vidění přes 1000 exponátů, přehlídka tedy bude kompletnější než kterákoliv z předchozích. Velkolepá je i instalace výstavy, při vstupu do expozice budete mít pocit, jako byste vstoupili přímo egyptské pohřební komory a zkoumali ji jako tehdy její objevitelé. Budete mít pocit, jako byste byli v Údolí králů.

Na výstavě se podíleli také významní egyptologové Wolfgang Wettengel a Martin von Falck. Přehlídka je koncipována v rámci takzvané „výuky hrou“ (edutainment), při které jsou návštěvníkům představována historická fakta pomocí zážitků a zprostředkování dané atmosféry. Seznámíte se s historickým pozadím doby vlády faraona Tutanchamona, s jeho krátkým životem, s tajuplnou smrtí. Představena bude unikátní reprodukce hrobky v životní velikosti společně s tisíci dalšími replikami zlatého věku faraonů.  Pomocí virtuální archeologie navštívíte a objevíte svět, který už dávno zanikl.

Provedení výstavy

Podle organizátorů se jedná o vědecky velice přesnou výstavu, ačkoliv jsou představeny pouze repliky jednotlivých předmětů. Originály procházejí natolik přísnými bezpečnostními opatřeními, že by nebylo možné je v tak velkém měřítku představit široké veřejnosti na putovní výstavě. Cílem této expozice je autenticky přiblížit Tutanchamonovu dobu i samotného faraona za použití těch nejmodernějších multimediálních technologií.

Výstava je vhodná také pro školní skupiny, učitelé dostanou k dispozici výukový materiál včetně pracovních listů. Výukové materiály si můžete připravit ještě před návštěvou výstavy, stáhněte si je zde.

Historie archeologického objevu hrobky faraona Tutanchamona

Britský mecenáš lord Carnarvon dostal v roce 1917 povolení k archeologickým výzkumům a pověřil tím egyptologa Howarda Cartera, který začal kopat v Údolí králů hned v témže roce. Mnoho ostatních egyptologů bylo přesvědčeno, že všechny hrobky již byly objeveny, a tak další hledání je zbytečné. V roce 1922 byl však Carter úspěšný a povolal z Anglie i lorda Carnarvona, aby společně do hrobky vstoupili. Byli uchváceni obrovským bohatstvím a nádherou předmětů pohřební komory. V roce 1923 došlo ale ke sporům s egyptskou vládou, která nechtěla prodloužit koncesi, spory byly také o rozdělení nálezů. Nakonec došlo k dohodě a v roce 1926 se pokračovalo, sarkofág s mumií Tutanchamona byl otevřen na přelomu roku 1926 a 1927, mumie byla ukryta ve třech zlatých těžkých skříních a třech rakvích.

Objev této hrobky se stal celosvětovou mediální senzací a do Údolí králů se začalo sjíždět mnoho turistů.

Tutanchamon je potomek 18. dynastie, která založila egyptské Nové království a vedla jej za doby jeho rozkvětu. Tutanchamon se stal faraonem ve svých 8 letech, zemřel však za nejasných okolností již v 18 letech, je tedy nazýván Dětským králem. Jeho jméno nebylo nikde zaznamenáno a z památníků bylo dokonce jeho nástupci vymazáno. Světovou senzací se stal až po objevení a otevření hrobky v roce 1922. V současné době je původní Tutanchamonova hrobka v egyptském Údolí králů již téměř prázdná, původní poklady jsou konzervovány v Národním muzeu v Káhiře.

Vstupné na výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady:

Dospělí (po – pá) 350 Kč
Dospělí víkend + svátky 390 Kč
Děti (po – pá)  200 Kč
Děti víkend + svátky 220 Kč
Studenti, Senioři nad 65 let a ZTP/P (doprovod zdarma) (po – pá) 300 Kč
Studenti, Senioři nad 65 let a ZTP/P (doprovod zdarma) (víkend + svátky) 330 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) (po – pá) 900 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) víkend + svátky 1 000 Kč
Skupina 10 a více osob (po – pá) 320 Kč
Školní skupina 10 a více osob (po – pá) 190 Kč
Tutanchamon rodinny den
 
Celková délka výstavy je asi 2 hodiny. 

O výstavu je obrovský zájem, proto je lepší koupit si vstupenky v předprodeji v rámci sítě Ticketpro. Vstup na výstavu je určen v přesném časovém intervalu, po vstupu ale můžete na výstavě strávit časově neomezenou dobu (v rámci otevíracích hodin).

OTEVÍRACÍ DOBA od 1. 7. 

Po – Ne 10:00 – 18:00
 
Poslední vstup na výstavu je hodinu před zavírací dobou.
 

Ubytování:

V rámci Vaší návštěvy této výstavy můžete využít nabídku ubytování v těsné blízkosti holešovického výstaviště. Ze široké nabídky ubytování v Praze si jistě bez problémů vyberete.

Jak se dostat na výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady:

Výstaviště Holešovice
Praha 7, 170 90
 
GPS: 50,002382 14,375961

Doprava

K areálu se dostanete pomocí tramvajové dopravy, zastávka Výstaviště, tram č. 12, 17, 24.

V blízkosti se také nachází stanice metra C – Nádraží Holešovice.