kupka

Výstava Františka Kupky – Cesta k Amorfě

Národní galerie v Praze otevřela nový výstavní prostor v Salmovském paláci a hned na úvod uspořádala jedinečnou výstavu zakladateli českého abstraktního umění, Františku Kupkovi. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jeho tvorbu od 30. 11. 2012 do 3. 3. 2013.

František Kupka, bezpochyby nejznámější představitel českého výtvarného umění ve světě, se na počátku 20. století proslavil společně s Robertem Delaunyem a Vasilijem Kandinským jako zakladatel abstraktního umění. Kupka výrazně zasáhl do světového malířství v roce 1912, kdy v Paříži v rámci Podzimního salonu vystavil tři své obrazy – Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku. Od tohoto okamžiku se datuje začátek abstraktního malířství. Tento krok považují autoři současné výstavy za vrcholný, proto je přehlídka koncipována tak, aby pomocí podrobných historických znalostí mapovala cestu, která vedla až k tomuto momentu. Celá Kupkova tvůrčí cesta je doložena uměleckými díly, které vznikaly od roku 1899 do roku 1913.

Obrazy zapůjčily významné světové instituce, jako je Guggenheimovo muzeum v New Yorku, Centre Georges Pompidou v Paříži, Museum of Modern Art v New Yorku, Philadelphia Museum of Art a Albright-Knox Art Gallery v Buffalu. Své sbírky obrazů tohoto umělce poskytlo k zapůjčení také Muzeum Kampa a Obrazárna Pražského hradu. Řada děl pochází také ze soukromých sbírek.

Výstava obsahuje zásadní díla, která byla v daných letech uveřejněna na Salonech, které byly ve své době považovány za nejvýznamnější přehlídku umělecké tvorby v Evropě. Obrazy doplňují také studie k těmto obrazům, návštěvníci se tedy mohou dozvědět, jak Kupka při tvorbě postupoval a jak se jeho tvorba vyvíjela. Do této doby byla tato díla rozeseta po celém světě, nyní se naskýtá krátká příležitost vidět je pohromadě.

Přehlídka je doplněna o dosud neznámá díla ze sbírky Muzea Kampa, kterou získala Meda Mládková od americké sběratelky umění Lilly Lonngren Andersové. Jedná se o kolekci skic, poznámek, akvarelů a olejů, které jedinečným způsobem přibližují Kupkovo uvažování o jednotlivých tématech a jejich pozdějším zpracování. Výsledek těchto úvah můžeme vidět na obrazech přímo v Salmovském paláci.

Salmovský palác

Původně byl tento palác určený jako luxusní dům rodu Schwarzenbergů, ti ho spojili s vedlejším Schwarzenberským palácem. Budova byla ale zdevastovaná, proto ji Národní galerie v roce 2004 převzala a nákladně zrekonstruovala.

Jak se dostat na výstavu Františka Kupky
Salmovský palác
Hradčanské nám. 1,2
118 01 Praha 1


View Výstava Františka Kupky – Salmovský palác in a larger map

Doprava:
Tramvají č. 22 (jede například od metra A, stanice Malostranská) na zastávku Pražský hrad.

VSTUPNÉ:
základní 150,-
snížené 80,-
rodinné 200,-
šk. skupina 20,-

Cena společné vstupenky TRIANGL (Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Salmovský palác):
základní 200,-
snížená 100,-
rodinná 300,-
šk. skupina 50,-

Otevírací doba:
Po: zavřeno
Út: 10.00 – 18.00
St: 10.00 – 20.00
Čt: 10.00 – 18.00
Pá: 10.00 – 18.00
So: 10.00 – 20.00
Ne: 10.00 – 18.00

Pokud můžete, zvolte si pro návštěvu výstavy raději všední den dopoledne, vyhnete se více než hodinovému čekání, než vás vpustí do výstavních sálů (platí zejména pro víkendy). Zájem o výstavu je velký, kapacita sálů je však omezena a z bezpečnostního hlediska lze zpřístupnit sály jen omezenému počtu návštěvníků.

Ubytování:
Pokud nejste z Prahy, podívejte se na nabídku ubytování, a užijte si tak v klidu výstavu Františka Kupky.