Pražský motoráček

Výlety Pražským motoráčkem

Po nejkrásnější železniční trati v Praze vyráží přes sezonu Pražský motoráček. Nástupní stanice je na Hlavním nádraží a konečná ve stanici Praha-Zličín.  Odtud můžete podniknout výlet do přírody, nedaleko se nachází Prokopské údolí. Svézt se můžete každou sobotu a neděli, jízda trvá půlhodiny.

Vlak jede po dvou historicky zajímavých tratích, začíná na Hlavním nádraží, kde se nachází zajímavá secesní výpravní budova ze začátku 20. století. Nástupiště zakrývá monumentální dvouloďová skleněná hala s mohutnou ocelovou konstrukcí. Její rozloha je pro srovnání velká jako polovina Václavského náměstí. Na prvním nástupišti (odkud také Pražský motoráček zpravidla vyjíždí)  stojí sousoší představující sira Nicholase Wintona s dětmi, které díky němu odjely několika vlaky v roce 1939 do Anglie. Jednalo se o děti s židovských rodin a v protektorátu by zřejmě nepřežily deportaci do koncentračních táborů

Nabídka ubytování v Praze

Krátce po začátku jízdy budete projíždět několik minut přes kilometr dlouhým vinohradským tunelem, alespoň ze začátku nechávají ve vlaku zhasnuto, což bude jistě zážitkem dětské osazenstvo.  Po překonání železničního mostu přes Vltavu (v této chvíli můžete vidět Pražský hrad), se dostanete na Smíchovské nádraží. Někteří cestující nastupují až v této stanici, je dobré vědět, že vlak staví na severním nástupišti, na které musíte dojít po překonání lávky přes koleje. Dále cesta pokračuje po Buštěhradské dráze, projíždí takzvaným Pražským Barrandiem, což je zřejmě jedna z nejkrásnějších tratí v hlavním městě. Ze Smíchova trať stoupá ve velké smyčce nad Zlíchovem a poté dvakrát překonává Prokopské údolí po dvou mohutných viaduktech. Mezi vápencovými skalami pokračuje kolem Žvahova a Dívčích hradů do Jinonic a poté přes Cibulku na Zličín. Celá trať nese název Pražský Semmering. Název je odvozen od alpské trati v Rakousku, která je první horskou tratí v Evropě. Semmering se přezdívá všem odvážně trasovaným úsekům vlakové dopravy.


Výlety po skončení jízdy

Trasa Pražského motoráčku nabízí mnoho příležitostí pro výlety do přírody. Můžete se projet až na konečnou do zastávky Praha – Zličín, nedaleko se nachází zastávka tramvaje Sídliště Řepy, odtud se můžete vrátit domů. Nebo pojedete vlakem hned zas zpět a vystoupíte například ve stanici Praha – Žvahov, přímo uprostřed skal a přírody. Dále se pěšky můžete dostat k Dalejskému potoku, podél kterého vede naučná stezka nabízející mnoho zajímavostí Prokopského údolí. Je zde také několik dětských hřišť, navštívit můžete na stezce místo,na kterém chovají  kozy a ovce. Zajímavé je také Prokopské jezírko, ve kterém se natáčelo několik pohádek i filmů, jako například Pelíšky. Odtud je to kousek k velkému viaduktu, můžete se zdola podívat, kudy jste předtím projeli Pražským motoráčkem.

Odjezdy

odjezdy ze stanice Praha hl. n.
sobota – 11:05, 13:05, 15:05, 17:05, 19:05
neděle – 11:05, 13:05, 15:05
 
odjezdy ze stanice Praha-Zličín
sobota – 11:34, 13:34, 15:34, 17:34
neděle – 9:34, 11:34, 13:34, 15:34
 
Doporučujeme nastoupit do vlaku s předstihem, místa u oken či na sezení bývají rychle obsazena.

Jízdné

Ve vlaku platí běžné jízdné platné pro Pražskou integrovanou dopravu, proto jestli máte Opencard, bude pro vás jízdné zdarma, pro ostatní platí běžné MHD jízdenky.  Jedna jízda trvá 30 minut.