vikend-parzi

Víkend v Paříži

I za jeden víkend můžete poznat nejkrásnější místa Paříže, vydejte se s námi po nejdůležitějších pamětihodnostech, které byste rozhodně neměli vynechat.

První, co se vám při vyslovení jména Paříž vybaví, je zcela jistě Eiffelova věž. Tu považují všichni Pařížané za svůj symbol, vysoká je 300 metrů a postavil ji v roce 1889 Gustav Eiffel u příležitosti Světové výstavy v roce 1980. Ačkoliv je věž nyní slavná a obdivovaná po celém světě, v době svého vzniku si Gustav Eiffel vyslechl o svém výtvoru mnoho hanlivých výroků. Například spisovatel Guy de Maupassant ji označil jako černý, obludný tovární komín. Stavba má tři patra, výtah vede třemi nohami do 1. a 2. patra, z druhého patra pak vede výtah do posledního. Ve čtvrté noze se nachází schodiště pro pěší výstup. Eiffelova věž se stala inspirací pro mnoho jiných staveb na světě, například pro pražskou Petřínskou rozhlednu.

Kdo by neznal legendu o katedrále Notre Dame a zvoníku Quasimodovi? Podívejte se na místo, kde se příběh podle románu Viktora Huga odehrál. Katedrála byla postavena na místě gallo-římské svatyně, tedy místě, které 2000 let sloužilo náboženským kultům. Stavba začala v roce 1163, dokončena však byla až v roce 1345. Odehrálo se zde mnoho významných historických událostí, jednou z nich byla například korunovace Napoleona Bonaparte na císaře v roce 1804.

Romantické chvíle můžete prožít při prohlídce malebné čtvrti Montmartre, ve které žili Pablo Picasso, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Vincent van Gogh a další. Dominantu zde tvoří bazilika Sacré-Coeur, která byla postavena mezi lety 1875 – 1914. Ročně tuto sakrální stavbu navštíví na 10 milionů turistů.

Další zastávkou by zcela jistě měla být nejslavnější obrazárna na světě, muzeum Louvre. Jedná se o původní středověký hrad postavený v roce 1200, který byl postupně rozšiřován v průběhu staletí, až z něj vznikl nejrozsáhlejší palácový komplex ve Francii. Je jasné, že během jedné návštěvy nestihnete prohlédnout všechny obrazy, které tyto rozsáhlé výstavní prostory (198 sálů) nabízejí, ale je tu jeden, který byste minout neměli, a to je bezpochyby nejslavnější obraz světa – Mona Lisa od renesančního mistra Leonarda da Vinci.

Po zhlédnutí výstavy se můžete projít po slavné pařížské třídě Champs-Élysées, která je nejdražší ulicí Francie, ne-li celého světa. Na jejím začátku nechal Napoleon Bonaparte zbudovat velkolepý Vítězný oblouk v římském stylu, který využil pro svůj triumfální příjezd po vyhrané bitvě. V překladu název této třídy znamená Elysejská pole, kam podle řecké mytologie odcházely duše mrtvých hrdinů padlých v boji. Na konci ulice stojí Elysejský palác, který nyní slouží jako sídlo prezidenta.

Supermoderní stavby a mrakodrapy můžete naopak vidět ve čtvrti La Défense, která leží dál od historického centra, dopravíte se tam však pohodlně za kratší chvíli metrem. Ačkoliv se jedná o moderní část města, za svůj název vděčí Památníku Obrany Paříže z roku 1871 od sochaře Barriase. Nejpřitažlivější stavbou je zde Velká archa (La Grande Arche) postavená v roce 1989 podle návrhu dánského architekta Otto von Spreckelsena. Jedná se o 105 m vysoký betonový oblouk, který tvoří průsečík s Napoleonovým Vítězným obloukem v centru města.

Ubytujte se v Paříži
Pokud hledáte ubytování pro váš víkendový pobyt v Paříži, podívejte se na nabídku hostelů, apartmánů, penzionů a hotelů přímo v centru města.