muzeum-krasnych-umeni

Výstava Paul Cézanne v Budapešti

Budapešťské Muzeum krásných umění (Szépművészeti Múzeum) připravilo od 26. října 2012 do 17. února 2013 unikátní výstavu francouzského malíře Paula Cézanna. K vidění je zde na 100 Cézannových obrazů, kreseb a akvarelů. Přehlídka nazvaná Tradice a tvořivá síla je doplněna o díla mistrů 16. – 19. století, kteří ovlivnili Cézannovu tvorbu. Návštěvníci si mohou prohlédnout díla velikánů světového malířství, jako jsou Raffaello, Michelangelo, Goya, Poussini, Bernini, Delacroix, Courbet a další. Podle ředitele muzea László Baána se jedná o jednu z nejvýznamnějších výstav v historii této instituce.

Paul Cézanne (1839-1906) se narodil do rodiny bohatého francouzského bankéře, což mu, na rozdíl od jeho výtvarných kolegů, zajistilo doživotní blahobyt, nikdy tedy nemusel řešit existenční potíže a mohl se věnovat pouze malířství. Vystudoval malířské školy a zpočátku usiloval o vystavení své tvorby v tehdejších pařížských přehlídkách, takzvaných Salonech. Opakovaně byl odmítán, vystaveno bylo jen jedno jeho dílo, účastnil se proto přehlídek nazvaných Salon odmítnutých. Cézanne navštěvoval muzeum ve svém rodném městě Aix-en-Provence a také Musée du Louvre v Paříži, kde hledal inspiraci v tvorbě mistrů antiky, renesance, manýrismu, baroka a romantismu. Nicméně později považoval obrazy v muzeích za pouhé stíny, říkával, že slunce je přece někde jinde.

Současná výstava v budapešťském muzeu si klade za cíl přiblížit, jak byl Cézanne ovlivněn svými předchůdci a jak se jeho dílo v průběhu života vyvíjelo. Nejznámějším Cézannovým námětem se stala dnes už proslavená hora Sainte-Victoire, kterou maloval snad třicetkrát. Jeho vlastní barevné pojetí a zjednodušení přírody do geometrických tvarů výrazně ovlivnilo tvorbu pozdějších tvůrců kubismu a fauvismu.

Obrazy pro výstavu v budapešťském muzeu zapůjčilo několik desítek významných kulturních institucí a soukromých vlastníků, svezeny byly z 38 zemí. Za díla astronomické hodnoty se Maďarsko zaručilo 300 miliardami forinty, tedy více než 1 miliardou eur.
K výstavě byl vydán obsáhlý katalog v maďarském a anglickém jazyce.

Muzeum krásných umění (Szépművészeti Múzeum)
Počátky Muzea krásných umění se datují od roku 1896, kdy Maďarský parlament schválil zákon, který ukládal, aby všechny sbírky maďarského umění byly sjednoceny v jedno muzeum. Budova byla postavena podle návrhů architektů Alberta Schickedanze a Fülöpa Herzoga, poprvé byla pro návštěvníky otevřena v roce 1906.

Tato kulturní instituce nabízí kromě výstav stálou kolekci uměleckých děl od starověku po současnost. Naleznete zde například zajímavý soubor řeckých váz nebo bronzovou sošku Leonarda da Vinciho, stejně jako díla Rubense, Dürrera, El Greca, Goyi a mnoha dalších. Nejcennějším exponátem je Madona od Raffaella.

Adresa muzea:
Dózsa György út 41, 1146 Budapest
Pf. 463, H-1396 Budapest 62
Tel.: +36 1 469 7100
Fax: +36 1 469 7171
info@szepmuveszeti.hu
Webové stránky: www.szepmuveszeti.hu

Otevírací hodiny

10:00 – 18:00 úterý – neděle
Od 27. do 30. prosince je otevírací doba prodloužena od 9:00 do 19:00 hod.
(Předpokládaná doba prohlídky je 1, 5 hodiny. Nejpozdější vstup na výstavu bude umožněn hodinu před zavírací dobou.)

Ubytujte se v Budapešti
Pokud si budete chtít prohlédnout více budapešťských památek, které rozhodně stojí za zhlédnutí, doporučujeme vám ubytování v těchto prověřených hotelech, penzionech nebo hostelech v Budapešti poblíž Muzea krásných umění u Náměstí Hrdinů (Hősök tere).

Vstupné na výstavu Paul Cézanne: Tradice a tvořivá síla

Plné vstupné: 3200 HUF
(při platbě na místě), 3000 HUF (při objednání a platbě předem)
Sleva 10 % pro držitele Minicard, Cosmopolitan Card a Budapest Card

Snížené vstupné: 1000 HU
F (při platbě na místě), 900 HUF (při objednání a platbě předem)
Platí pro děti a mládež 6 – 26 let, seniory 62-70 let, nebo dospělý doprovod (max. 2 osoby) mládeže do 18 let (minimálně 2 osoby). Vše platí pouze pro občany zemí Evropské unie.

Skupiny:
10 % sleva (platí pro osoby patřící do skupiny plného vstupného, min. 15 osob), 55 % sleva z plného vstupného(pro osoby patřící do skupiny sníženého vstupného, min. 15 osob)

Vstupenky si můžete objednat online.

Tento jedinečný zážitek můžete také věnovat jako dárek, dárkovou vstupenku lze zakoupit zde.

Jak se dostanete do Muzea krásných umění
Metrem: žlutá linka M1 na stanici Hősök tere (Náměstí hrdinů)
Autobusem: stanice Hősök tere, linky č. 20E, 30, 30A, 105, 230

Ceny jízdného:
Jednotlivá jízdenka nepřestupní 320 HUF, přestupní 490 HUF
Krátkodobá jízdenka platná pouze v metru (max. 3 stanice, max. 30 minut) 260 HUF
Bloček 10 jízdenek 2800 HUF
Jednodenní neomezená 1550 HUF

Nákup jízdného nepodceňujte, v Budapešti je mnoho revizorů, zvláště v metru.
Můžete si také zakoupit tzv. Budapešťskou kartu, která vám zajistí neomezený pohyb městskou hromadnou dopravou. Za kartu zaplatíte 3900 HUF (platí 24 hodin), nebo 7900 HUF (platí 72 hodin). Karta vám umožní 10 % slevu na výstavu, určeno pro 1 dospělou osobu a 1 dítě do 6 let. Platí i pro další budapešťské památky.

Více informací o městské hromadné dopravě v Budapešti