velikonocni-trhy

Velikonoční trhy 2013 v Praze

23. března – 14. dubna 2013

Kde se velikonoční trhy konají
Největší velikonoční trhy se konají na Staroměstském a Václavském náměstí (na Staroměstském náměstí nalezneme něco kolem 90 stánků, na Václavském pak kolem 60) v termínu od soboty 23. března do neděle 14. dubna 2013.
Stánky se suvenýry a dekorativními výrobky bývají otevřeny každý den od 10:00 do 22:00 hodin, zatímco stánky s občerstvením mohou být otevřeny až do půlnoci.

V dřevěných domkách, které tvoří prodejní stánky a které jsou patřičně velikonočně vyzdobeny, můžete nakoupit zboží, jako jsou např. kraslice a pomlázky, různé krystaly, výrobky ze skla, klenoty, svíčky, dřevěné hračky, tradiční vyšívané kroje a oblečení, loutky, panenky, ozdoby, krajky, velikonoční přání i dřevěné výrobky a další.

Na trzích bývají i ukázky tradičních řemesel, návštěvníci tak mohou řemeslníkům doslova koukat pod ruce a poté si výrobek zakoupit. Takto získat lze produkty např. od kováře, květinářky, která provádí na trzích suchou vazbu, tkalce a dalších.

Ovšem nejčastějším produktem, který na velikonočních trzích naleznete, jsou barvená velikonoční vajíčka – kraslice. Ženy v tradičních krojích je na trzích vyrábějí a prodávají, můžete si proto nechat vyrobit kraslici přesně podle svých představ – i se speciálním nápisem, např. jménem či jiným textem.

Z dobrot se na velikonočních trzích můžete těšit na tradiční sladkosti – mezi nimi vyniká Trdelník; z masitých pokrmů pak na skvělou pečenou šunku na ohni, na domácí klobásky a české pivo, neodolatelnou to kombinaci. A samozřejmě na další pochoutky.

Doprovodný program
Na Staroměstském a Václavském náměstí naleznete podia, na kterých v doprovodném programu vystupují školní, umělecké a také folklórní skupiny a jednotlivci z České republiky i ze zahraničí. Jejich představení můžete zhlédnout v pozdním odpoledni a brzkém večeru.

Na trzích je myšleno i na nejmenší návštěvníky – na Staroměstském náměstí funguje Dětská staroměstská dílnička, v jejíchž odpoledních workshopech si mohou děti vyrobit velikonoční dekorace, nabarvit vajíčka či se naučit uplést pomlázku, dozví se zde také něco o velikonočních zvycích. A pokud je tento program omrzí, mohou si jít pohladit ovečku, kůzlátko, králíka či oslíka v místní minizoo. Také zde obvykle probíhá odpolední loutkové přestavení pro nejmenší.

Dětská staroměstská dílna je otevřena od pondělí do pátku, od 15:00 do 18:00 hodin, o víkendu pak od 12:00 do 19:00 hodin.