dali2

Výstava: Salvador Dalí v Paříži

Nenechte si ujít příležitost navštívit jedinečnou výstavu Salvadora Dalího (1904-1989), kterou připravila prestižní pařížská galerie Centre Pompidou od 21. listopadu 2012 do 25. března 2013.

Jedná se o unikátní kolekci Dalího tvorby, díla byla zapůjčena od významných institucí, jako je Dalího nadace ve Figueres, Muzeum Salvadora Dalího v San Petersburgu na Floridě, Muzeum moderního umění v New Yorku a Muzeum Reina Sofía v Madridu. Díla byla zapůjčena také od soukromých vlastníků. Takto rozsáhlá Dalího výstava se pořádá po více než 30 letech, naposledy mohli návštěvníci zhlédnout tak širokou přehlídku jeho děl v Paříži v roce 1979, tehdy ji navštívilo 850 tisíc lidí. Nyní bylo do výstavního prostoru Centre Pompidou svezeno na 200 děl tohoto významného představitele surrealismu.

Salvator Dalí se narodil v roce 1904 ve španělském Katalánsku, sám o sobě prohlašoval, že je potomek arabských Maurů, kteří do Španělska přišli v 8. století. Odtud prý pramenila jeho obliba lesklých, zlatých věcí a všeho luxusního, co se třpytí. V šesti letech se chtěl stát kuchařem, v sedmi pak Napoleonem a nakonec z něj byl světově uznávaný malíř. Rád přitahoval pozornost, choval se výstředně a usiloval o neustálé uznání. Svou neobyčejnou osobností, často kontroverzní, a svými excentrickými výstupy se stal jednou z nejznámějších osobností 20. století.

Jeho dílo je výjimečné pro originální kombinace snových obrazů, Dalího tvorba patří k vrcholům surrealismu – navázal na surrealistickou metodu écriture automatique,ve které se klade důraz na volné asociace podvědomí. Ve svých kompozicích spojoval zdánlivě nesourodé předměty a vytvářel fantazijní krajiny a prostory.  Prvním Dalího surrealistickým dílem se stal v roce 1927 obraz Krev je sladší než med a inspirován byl trýznivým snem, který se autorovi zdál.

Dalí miloval provokaci a rád šokoval, jeho osoba prostě musela být vidět. V roce 1929 spolupracoval s Luisem Buñuelem na tvorbě surrealistického filmu Andaluský pes, premiéra v Paříži pak vyvolala obrovský skandál. Stejně tak tomu bylo při uvedení dalšího společného filmu Zlatý věk v roce 1931.

Salvador Dalí zemřel v roce 1989 ve věži nazývané Galatea, ve které v posledních letech žil a která byla součástí jeho muzea ve Figueras.

Centre Pompidou
Kulturní centrum Centre Georges Pompidou vzniklo v roce 1977 díky tehdejšímu francouzskému prezidentovi Georgi Pompidou, postaveno byl podle návrhů Renza Piana a Richarda Rogerse, autorsky se na něm podílel také český architekt Jan Kaplický. V moderní skleněné budově se nachází výstavní sály, muzeum stálé expozice moderního a současného umění, knihovna, kavárny, kinosály a obchody. Veškeré komunikace a rozvody této budovy jsou vedené zvnějšku budovy, přičemž barevnost tu není náhodná – modré je potrubí zajišťující klimatizaci,  žluté je elektrické vedení a zelené je vodovodní potrubí. Projekt ihned vyvolal vlnu polemik, podobně jako při stavbě Eiffelovy věže se rozhořela vášnivá diskuze na téma moderních staveb, padlo i mnoho hanlivých pojmenování jako kupa šrotu, katedrála potrubí nebo hangár. Dokonce došlo i k soudnímu procesu.

Vstupné a otevírací doba:
Centre Pompidou je otevřeno denně kromě úterý od 11:00 do 22:00, výstavní síně jen do 21:00.
Každý čtvrtek je 6. patro, kde jsou výstavní prostory, otevřeno až do 23:00. Centrum je zavřeno 1. 5.

Vstupné: 12 EUR, snížené vstupné 9 EUR, mládež do 18 let zdarma
Vstupenky jsou platné pro 1 vstup na celý den do výstavních prostor, muzea a na vyhlídkové místo.
Vstupenku si můžete zakoupit a vytisknout prostřednictvím stránek: http://www.centrepompidou.fr/en/YOUR-VISIT-VISIT

Po 20. hod se neplatí vstupné.
Pro větší skupiny (10-25 osob) je nutná objednávka 3 týdny předem na tel. čísle +33 (0)1 44 78 12 57. Vstup pro skupiny je zvláštním vchodem na Plazza Pompidou s označením Groups queue.

Centre Pompidou
Rue Beaubourg 19
75004  Paris
www.centrepompidou.fr
Tel.: +33 (0) 1 44 78 12 33

Ubytování:

Abyste si mohli náležitě užít výstavu Salvadora Dalího a navštívit i další pařížské památky, ubytujte se přímo u Centre Pompidou, jež se nachází v centru města. Nabízíme širokou nabídku hotelů vhodných pro ubytování, ať už se rozhodnete pro víkend v Paříži či delší pobyt v tomto krásném městě.

Jak se dostanete do Centre Pompidou:

Veřejná doprava:
Stanice metra Rambuteau (linka 11), Hôtel de Ville (linky 1, 11), Châtelet (linky 1, 4, 7, 11, 14)
RER: Châtelet / Les Halles (lines A, B, D)
Autobusem: č. 21, 29, 38, 47, 58, 69, 70, 72, 74, 75, 76, 81, 85, 96

Ceny veřejné dopravy:

Jízdenky, které platí v metru i autobuse, se prodávají přímo u okénka ve vestibulu metra nebo u řidiče autobusu. Jednotlivé jízdné je dražší (od 1,70 EUR), výhodnější je zakoupit si tzv. carnet za 12,70 EUR, tedy bloček 10 jízdenek. Děti do 4 let zdarma, děti od 4 do 10 let mají 50 % slevu.

Pokud pojedete vlakem RER mimo zónu 1, která platí pro centrum, je potřeba zakoupit zvláštní jízdné.

Vlastní doprava:
Placené parkoviště, vjezd z Rue Beaubourg a Les Halles