matejska-pout

Matějská pouť 2013 v Praze

Matějská pouť v Praze pro rok 2014.

Jubilejní 50. ročník

Od 2. března do 21. dubna máte možnost navštívit tradiční Matějskou pouť v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích. Pobavit se můžete na horské dráze, skákacích hradech, centrifugách, řetízkových kolotočích, strašidelných zámcích, celkem zábavný areál nabídne na 120 atrakcí. Letos na návštěvníky čekají také nové zahraniční stroje. Tradičními lákadly jsou pak například kamikadze, katapult, booster nebo obří rameno s vrtulí. Připravena jsou také občerstvení, orientální cukrovinky, perníková pouťová srdce a další pochoutky.


Tradice Matějské pouti je doložena od roku 1595, kdy byly konány slavnostní poutě na oslavu svátku svatého Matěje v jemu zasvěcené farnosti v pražských Dejvicích. Matěj je patronem řezníků, cukrářů, kovářů, stavebních řemeslníků a krejčích. Lidé také věřili, že svatý Matěj je ochrání před neštovicemi, černým kašlem a neplodností. Stále platí pořekadlo „Svatý Matěj ledy láme“, a Matějské poutě tak představují předzvěst jara.

Kolotoče a atrakce byly stavěny poblíž kostelíku Svatého Matěje v Šárce, později však tato prostranství nestačila, proto byly přesouvány blíž do Dejvic, od roku 1963 se pouť přesunula na pražské Výstaviště ( v té době Park oddechu a kultury Julia Fučíka), kde je dodnes.

Kromě klasického provozu pro návštěvníky organizují pořadatelé také den pro postižené děti, děti z dětských domovů a azylových domů. Letos se tato akce uskuteční 25. března. Celá akce je přístupná dětem s handicapem v doprovodu jejich rodičů, vychovatelů či kamarádů, dále pak dětským domovům, azylovým domům a ostatním ústavům. Veškeré atrakce jsou dětem k dispozici mezi 11.00 a 15.00 hodinou zcela ZDARMA. Kromě atrakcí mohou děti zhlédnout též od 11.00 do 15.00 hodin stálou expozici exotických ryb, žraloků, korálů a sasanek „Mořský svět“ a doprovodný zábavný program – vystoupení klaunů z umělecké skupiny MEDŮZA, který je připraven speciálně pro tuto příležitost na Křižíkově Fontáně od 11.00 do 15.00 hodin.

Provozní doba:
Úterý – pátek 14.00 – 21.00 hodin
Sobota, neděle, svátky 10.00 – 22.00 hodin
Školní prázdniny 10.00 – 22.00 hodin

Vstupné
Cena: 25 Kč
Snížená cena: 10 Kč
Ceny atrakcí se pak pohybují od 40 korun za dětský vláček do 200 za velké zahraniční atrakce.

Ubytování:
V rámci Vaší návštěvy Matějské pouti můžete využít nabídku ubytování v blízkosti holešovického výstaviště. Ze široké nabídky ubytování v Praze si jistě bez problémů vyberete.

Od 28. března můžete také na holešovickém Výstavišti navštívit výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady.

Jak se dostat na Matějskou pouť
Výstaviště Holešovice
Praha 7, 170 90
GPS: 50,002382 14,375961

Doprava
K areálu se dostanete pomocí tramvajové dopravy, zastávka Výstaviště, tram č. 12, 17, 24.
V blízkosti se také nachází stanice metra C – Nádraží Holešovice.


Zobrazit na větší mapě