karlstejn

Karlštejn otevřen pro sezonu 2013

Nejznámější český hrad Karlštejn je od 2. března 2013 otevřen pro novou turistickou sezonu. Navštívit jej můžete každý den kromě pondělí až do 11. listopadu, v červenci a srpnu pak kterýkoliv den v týdnu (otevřeno také o velikonočním pondělí 1. dubna, a o státním svátku v pondělí 28. 10.).

Karlštejn byl vybudován v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, zejména sbírek svatých relikvií a také korunovačních klenotů. Dokončen byl v roce 1356, ve stejném roce byla vysvěcena i slavná Kaple sv. Kříže.
Zajímavostí hradu je zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. století, soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v České republice, vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů a koruny císařů Svaté říše římské a unikátní hradní studna.

Vstupenky na jednotlivé prohlídky si můžete koupit online.

VSTUPNÉ:

I. OKRUH: Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV.
(Císařský palác, hradní Pokladnice a Klenotnice s kopiemi české Svatováclavské koruny a koruny císařů Svaté říše římské)
• Vstupné s výkladem v českém jazyce
Dospělí         Kč 170
Děti od 6 let, studenti, důchodci od 65 let, invalidé            Kč 110
Děti do 6 let v hromadných skupinách       Kč 20
Rodinné vstupné (rodiče a jejich děti do 15 let)     Kč 540
K výše uvedené ceně vstupného je nutné připočíst cenu povinné rezervace pro hromadné skupiny nad 10 osob +20,-Kč/1 osobu
• Vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad (I. prohlídkový okruh)
Dospělí   Kč 270
Děti od 6 let, studenti, invalidé     Kč 180
Děti do 6 let v hromadných skupinách     Kč 20
Rodinné vstupné (rodiče a děti do 15 let)     Kč 860
Vyhrazená prohlídka s tlumočením po předchozí rezervaci, min. 30 osob Kč 200 / 150 pouze po předchozí rezervaci
Tlumočit výklad průvodce je povoleno pouze tehdy, nebylo-li možné předem objednaným hromadným skupinám cizojazyčný výklad zajistit.
K výše uvedené ceně vstupného je nutné připočíst cenu povinné rezervace pro hromadné skupiny nad 10 osob +20,-Kč/1 osoba
Vypůjčení audioguide v pěti jazycích za 90,-Kč (A, N, IT, F, R)

II. OKRUH: Posvátné prostory hradu Karlštejn včetně Kaple sv. Kříže
(kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple svaté Kateřiny, sakristie, dřevěný spojovací most, hradní lapidárium, slavnostní schodiště s gotickými freskami, velká a malá hradní obrazárna, pracovna architekta Josefa Mockera, Kaple svatého Kříže)
(přístupná od 1. 5. 2013 do 3. 11. 2013)
• Vstupné v českém či jiném jazyce:
Dospělí        Kč 300
Děti od 6 let, studenti, důchodci, invalidé          Kč 200
K výše uvedené ceně vstupného je nutné připočíst cenu povinné rezervace +30,-Kč/1 osoba
Každý návštěvník na prohlídku II. okruhu musí mít rezervaci předem
Četnost a obsazení prohlídek II. okruhu: 1 x za hodinu prohlídka pro 16 osob

III. OKRUH: Vyhlídka z Velké věže
(prohlídka Velké věže bez Kaple sv. Kříže, slavnostní schodiště s gotickými freskami, bývalá strážnice, bývalá zbrojnice a exkluzivní vyhlídka z nejvyššího bodu hradu Karlštejn do jeho okolí – přístupná v otevírací době i za nepříznivého počasí)
Max. počet je 20 osob ve skupině.
III. okruh je otevřen:
květen: o víkendech
červen: denně kromě pondělí
červenec a srpen: denně včetně pondělí
září: o víkendech
• Vstupné na III. okruh
Dospělí       Kč 120
Děti od 6 let, studenti, důchodci, invalidé    Kč 60
BEZ PRŮVODCE:
Placené exteriéry v prostoru za 3. hradní branou
(hradby nad 3. branou až k Velké věži, Hodinová věž, bývalé hradní vězení s možností fotografování a filmování)
Vstupné:
Dospělí     Kč 40,–
Děti od 6 let, studenti, důchodci, invalidé      Kč 20,-
Exteriéry jsou součástí každé prohlídkové trasy, nebo je možné je zakoupit samostatně.

Ubytování

Abyste si mohli vychutnat prohlídku hradu Karlštejn, využijte nedaleké ubytování, díky své poloze pak můžete svou návštěvu spojit i s prohlídkou Prahy.

Programy a výstavy

Na hradě se bude 23. března konat III. maškarní ples pořádaný hradem Karlštejn v sále restaurace U Janů, jednotné vstupné je 100 Kč, letos jsou tematickým zaměřením seriálové legendy.

Od 1. května bude v Konírně Císařského paláce otevřena výstava kostýmů a rekvizit z filmového muzikálu Noc na Karlštejně, který před 40 lety natočil režisér Zdeněk Podskalský. Výstava se koná v rámci oslav tohoto výročí a bude otevřena až do 30. září 2013. Plné vstupné 150,- Kč, snížené 75,- Kč, rodinné 400,- Kč. Pokud předložíte vstupenku na prohlídku hradu, bude vám vstupné na výstavu sníženo na 120,- Kč (plné vstupné), 60 Kč (snížené), 310,- Kč (rodinné).

V červenci a srpnu budou každou středu probíhat oblíbené večerní prohlídky hradu zaměřené na téma Noc na Karlštejně. Návštěvníci se podívají, kde se film natáčel, co vše bylo točeno v interiéru hradu, co ve studiu, a jak vypadají exteriéry a interiéry dnes. Program začíná vždy ve 20 hod a trvá 60 minut, plné vstupné činí 170,- Kč, snížené 110,- Kč (děti do 6 let za 10,- Kč).

Zajímavé budou o prázdninách jistě i noční prohlídky hradu nazvané Karlštejnské zločiny. Průvodce vás každou středu v rámci prohlídky seznámí s historií zločinů, které se v průběhu staletí udály na hradě. Od doby vlády Václava IV., přes 16. století a karlštejnskou čachtickou paní až po 20. století a jeden z největších podvodů v českých dějinách spojeného s osobou Harryho Jelínka. Začátky jsou v 19:00, plné vstupné 200,- Kč, snížené 100,- Kč (děti do 6 let 10,- Kč). Noční prohlídky začínají každých 30 minut až do 23:00.

Jak se dostat na Karlštejn:

Autem:
Z Prahy po dálnici D5 směr Plzeň (exit 10 – Loděnice) a dále po ukazatelích přes obce Bubovice, Hlásnou Třebáň do Karlštejna.
Je možné jet i po komunikacích přes Prahu-Radotín, Dobřichovice, Řevnice, Hlásnou Třebáň do Karlštejna.
Zaparkovat je možné výhradně na centrálním parkovišti ve spodní části obce. Na hrad je pak možné dojít cca po 15 minutách pěší chůze. Po obci Karlštejn nelze projíždět autem, i kolo je nutné vést.
Vlakem:
Vlakové spojení z Prahy nebo z Berouna na Karlštejn funguje každých 30 minut. Vystoupíte na nádraží Karlštejn a před nádražím se dáte doprava, dále přes most přes řeku Berounku, za mostem doprava a po 50 metrech doleva. Pak už jen obcí nahoru k hradu.