Karlovy Vary

Karlovy Vary v létě

Lázeňské procedury, kolonády s minerálními prameny, historické památky, městské parky, relaxační pobyty, golfové turnaje, filmový festival – je toho mnoho, co můžete zažít a navštívit v lázeňském městě Karlovy Vary. Turistický ruch je tu slyšet po celý rok, návštěvníci se sem sjíždějí z celého světa.

Historie

Karlovy Vary byly založeny ve 14. století Karlem IV. Jak praví pověst, králova lovecká družina honila divou zvěř, jejich pes začal skučet bolestí, když skočil do horkého pramene. Král se pak s družinou sám jel podívat do těchto míst, vyzkoušel léčivý pramen a rozhodl se založit zde lázeňské město. Bohatí měšťané a šlechtici se sem sjížděli již od 16. století, většina dochovaných památek a domů pochází z 18. a 19. století. Lázně navštěvovaly osobnosti, jako byl Beethoven, Franz Josef I., Chopin, Mozart, Gogol, Tyl, Purkyně a mnoho dalších. Město je známé nejen svými lázeňskými službami, ale také původní výrobou likéru Becherovka, broušeného skla značky Moser, porcelánu Thun a slavné jsou i lázeňské oplatky.

Turistické zajímavosti

Vřídlo

Nejteplejší a nejvydatnější karlovarský pramen (72 stupňů Celsia) je schopný vytrysknout do výšky 12 metrů a za jednu minutu vychrlit až 2000 litrů minerálního pramene. Vřídlo je umístěno v promenádní hale z roku 1975 (na ní pak navazuje Vřídelní kolonáda), kromě hlavní vřídelní fontány  je zde ještě pět vývodů pramene. Můžete si do pohárku nabrat vodu jak v jeho přirozených 72 stupních, tak i v ochlazených variantách. Hala je otevřena od 6 do 19 hod, k zakoupení jsou tu i turistické suvenýry a lázeňské oplatky.

Do podzemí vřídla vede turistická trasa, na které poznáte podzemní vývěry, seznámíte se i s procesem pokameňování karlovarských suvenýrů. Otevírací doba v červenci a srpnu je 9:00 – 17:00. Vstupenky zakoupíte v prodejním stánku ve vřídelní hale.

Mlýnská kolonáda

Jedná se o největší lázeňskou stavbu Karlových Varů, postavena byla v letech 1871 – 1881, stěny jsou zdobeny alegorickými motivy. Na střeše je umístěno 12 soch, každá náleží jednomu měsíci v roce. Mezi sloupy se nachází orchestřiště. Naleznete zde 5 pramenů různé teploty, šestý, největší pramen je postavený před kolonádou.

Rozhledna Diana a Jelení skok

Jelení skok je jeden ze symbolů Karlových Varů. Pokud pojedete lanovkou na rozhlednu Diana, odměnou vám bude příjemná procházka směrem dolů k místu zvanému Jelení skok, což je skalka, na které je umístěna kovová socha jelena shlížejícího na město. Po žluté značce odtud sejdete dále ke Vřídlu. Kamenná rozhledna Diana se tyčí nad Grandhotelem Pupp ve výšce 547 m. n. m. v lázeňských lesích. Na rozhlednu vede 150 schodů a vstup je zdarma. Cena lanovky: 22 Kč (do mezistanice Jelení skok),  40 Kč (na rozhlednu Diana), 70 Kč zpáteční jízdenka. Od června do září je v provozu od 9:00 do 19:00 (lesní restaurace a kavárna u rozhledny 11:00 – 19:00).

Jan Becher Muzeum

Zcela jistě bude zajímavé seznámit se s výrobou českého likéru Becherovka. Absolvovat můžete prohlídkovou trasu ve stejnojmenném muzeu, které se nachází v historické budově, kde se likér 150 let vyráběl. Vstupné: 100,- Kč (včetně degustace 3 produktů), děti do 18 let 25,- Kč (bez degustace), studenti a senioři 50,- Kč (včetně degustace), rodinné vstupné 200,- Kč (2 dospělí + 2 děti do 18 let). Otevírací doba 9:00 – 17:00. Vstup si můžete objednat na e-mailové adrese vstupenky@jan-becher.com

Muzeum sklárny Moser a huť

Expozice sklářského muzea je umístěna do moderního interiéru, nabízí vám seznámení se 150 letou sklářskou tradicí, zúčastnit se můžete také prohlídky sklářské hutě. Během prohlídky uvidíte, jak ze žhavé hmoty vznikají hotové sklářské výrobky. Exkurzi si rezervujte na e-mailové adrese museum@moser-glass.com.

View Karlovy Vary – zajímavosti in a larger map
 

Významné akce v létě

Filmový festival Karlovy Vary – v roce 2013 v termínu 28. 6. – 6. 7.

Jde o nejvýznamnější akci, která se v tomto městě během roku odehrává, během jednoho týdne jsou Karlovy Vary cele ponořené do festivalové atmosféry, koná se zde při té příležitosti mnoho společenských akcí, koncertů, párty, tiskových konferencí a samozřejmě projekcí filmů. Nejlepší filmy jsou pak při slavnostním ceremoniálu odměněny festivalovou cenou – Křišťálovým glóbem. Hlavním místem je hotel Thermal, filmy se však promítají v sálech po celém městě.

Podrobný program festivalu a možnost online rezervace vstupenek na filmové projekce naleznete zde. Pokud se chystáte navštívit Karlovy Vary v době festivalu, doporučujeme objednat si ubytování s výrazným časovým předstihem.

Zlatá hokejka

Vždy jeden červnový víkend je věnován hokejovému sportu, v Grandhotelu Pupp probíhá vyhlášení nejlepšího hokejisty roku, kterého vybrala podle výsledků uplynulé sezony odborná hokejová veřejnost. Cena se předává v přímém přenosu České televize za přítomnosti sportovních i společenských hvězd ČR.

City Triathlon Karlovy Vary

Veřejný závod se odehrává v Karlových Varech třetí srpnový víkend v roce. Plavecká část probíhá v přírodním koupališti Rolava. Běžecká a cyklistická část se koná v atraktivních částech města, lázeňskou kolonádu nevyjímaje. Pokud se chcete v letošním roce na City Triathlon přihlásit, můžete tak učinit pomocí online přihlášky na webové stránce www.citytriathlon.cz.

Ubytování

Podívejte se na zajímavou nabídku ubytování v Karlových Varech.

Letní sporty v Karlových Varech

Golf

Není to jen Jiří Bartoška s Markem Ebenem, kdo na zdejším greenu rád hraje golf, golfové hřiště vzniklo v Karlových Varech jako úplně první v Čechách a hraje se zde již od roku 1904. V Karlových Varech jsou nyní 3 hřiště a v okolí dalších sedm.

Podívejte se na golfová hřiště v Karlových Varech a blízkém okolí:

View Golfová hřiště Karlovy Vary in a larger map

Dostihy

Dostihové závody se zde konaly ještě před první světovou válkou, nebyly to jen závody, ale také společenská událost, na které se scházela významná městská smetánka. Dámy převedly své nápadité klobouky, pánové zkoušeli štěstí při sázení na některého ze závodních koní. Podívat se na dostihy máte možnost i vy, na sportoviště jezdí i MHD č. 1, 9 a 10, nebo vlaky do zastávky Karlovy Vary-Dvory.


View Dostihy v Karlových Varech in a larger map

Koupaliště a bazény

Ve městě najdete kryté i venkovní bazény, stejně jako přírodní koupaliště. V samém centru se nachází venkovní bazén v hotelu Thermal, ten vám nabídne i nádhernou vyhlídku na město. Jeho vodu tvoří z jedné třetiny voda z vřídla, má tedy celoročně příjemnou teplotu 30 stupňů Celsia. Otevírací doba 8:30 – 20:00, základní vstupné 100,- Kč, studenti a senioři 80,- Kč.

Krytý bazén můžete navštívit například v Alžbětiných lázních (Lázně V), který je velký 25 metrů a kromě běžného plavání zde využijete relaxační bazén s masážními prvky, dětské brouzdaliště, whirlpool, saunu a parní lázeň. Vstupné 100,- Kč, senioři  (po-pá od 9:00 do 15:00) 60,- Kč, děti do 150 cm 50,- Kč.

Přírodní koupaliště Rolava nabízí kromě koupání a tobogánu i další aktivity pro váš volný čas. Nachází se zde dětské hřiště, horolezecká stěna, hřiště na pétanque a na míčové hry, in-line dráha a tréninkový park pro výuku in-line bruslení. Zapůjčí vám tu i obří šachy, obří člověče nezlob se, ruské kuželky, šlapadla, lodičky a lehátka. Provozní doba areálu v létě je od 8:00 do 22:00, koupaliště je otevřeno od 9:00 do 18:00. Jezdí sem autobus č. 12 na zastávku Třeboňská.


View Koupaliště a bazény v Karlových Varech in a larger map