Zámek Český Krumlov

Hrad a zámek Český Krumlov v sezoně 2013

Interiéry státního hradu a zámku Český Krumlov, památky zařazené na seznam světového dědictví UNESCO,  jsou pro veřejnost otevřeny od dubna do října, každoročně je navštíví na 300 tisíc návštěvníků. Kromě interiérů stojí za zhlédnutí také barokní zahrada s anglickou i francouzskou úpravou, jedinečná je kaskádová fontána a zahradní jezírko. V rámci prohlídkové trasy si nenechte ujít zámeckou věž s hladomornou či lapidárium, ve kterém jsou vystaveny sochy z barokního období. Skutečný skvost představuje barokní zámecké divadlo, jedná se o jedno z nejlépe zachovaných divadelní scén včetně dekorací, kostýmů a jevištní techniky z 18. století.

Název zámku Krumlov pochází z latinského castrum Crumnau nebo staroněmeckého Crumbenowe, což v překladu znamená „místo na křivé louce“ nebo na nivě. Nejstarší zmínku o krumlovském zámku zřejmě zaznamenal rakouský rytíř Ulrich z Lichtensteina ve své básni „Der Frauendienst“, která se datuje do doby mezi lety 1240-1242.

Kulturní a společenské akce na zámku Český Krumlov

Na zámku se během sezony uskuteční řada kulturních a společenských akcí, první z nich bude zahájení zámecké sezony dne 6. dubna 2013. Letošní téma zní „Od gotiky po baroko“, návštěvníci se na několik hodin ponoří do doby gotiky, baroka i renesance. O dobovou atmosféru se postará od 14. hodiny slavnostní průvod historických skupin i jednotlivců v maskách, který vyjde z V. zámeckého nádvoří.

Příchod jara přivítají krumlovští v rámci kulturní akce Kouzelný Krumlov tradičně „na čarodějnice“, tedy 30. dubna. Připraven je čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce a dokonce i lampionový průvod. V rámci tohoto dne proběhne Den otevřených dveří muzeí a galerií, navštívit je tedy můžete zcela zdarma.

Slavnosti pětilisté růže, tedy renesanční slavnosti, při kterých se město na tři dny vrací do doby rytířů, kejklířů a spanilých dam, jsou naplánovány od 21. do 23. června.

Pro milovníky klasické hudby je od 26. června do 7. července 2013 připraven Festival komorní hudby, zajímavostí jistě budou koncerty v interiérech krumlovského zámku  a specialitou pro náročné posluchače se stane Barokní noc na zámku Český Krumlov.

Na tento festival zanedlouho poté navazuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který patří k tradičním vrcholům kulturního léta v Českém Krumlově. Letošní ročník můžete navštívit od 19. července do 17. srpna 2013.

Pro návštěvníky s tělesným, zrakovým, sluchovým i jiným postižením je 7. září 2013 věnován Den bez bariér, při kterém jim bude umožněn přístup do míst, do kterých by se jindy nedostali.

Před závěrem zámecké sezony jsou od 27. do 29. září přichystány Svatováclavské slavnosti s jarmarkem, divadly i koncerty.

Návštěvní doba hradu a zámku Český Krumlov

Otevřeno denně kromě pondělí (výjimka –  v pondělí 28. 10. otevřeno, v úterý 29. 10. zavřeno)
duben – květen a září – říjen:  9h – 17h (začátek poslední prohlídky v 16:00)
červen – srpen: 9h – 18h (začátek poslední prohlídky v 17:00)

Vstupné

Pro sezonu 2013 platí nové vstupné. Aktuální ceny naleznete zde.

Ubytování

Využijte nabídku ubytování v tomto nádherném městě, vybrat si můžete od nejlevnějších hostelů po špičkové hotely.

Kudy se dostat na hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov
Zámek čp. 59
381 01 Český Krumlov


View Státní hrad a zámek Český Krumlov in a larger map
Vlakem
České Budějovice (cca 45 minut jízdy)
Praha s přestupem v Českých Budějovicích (cca 4-5 hodin jízdy)
České Budějovice jsou zastávkou mezinárodních expresů na trase Praha – Zürich, Praha – Wien

Autobusem
České Budějovice (22 km – cca 30 minut jízdy) v pravidelných intervalech,
Praha (180 km – cca 3-5 hodin jízdy) několikrát denně přímo nebo s přestupem v Českých Budějovicích. České Budějovice jsou zastávkou několika mezinárodních autobusových linek

Autem

Mezinárodní silnice E55

Parkování:  V historickém centru města je vymezena pěší zóna, kde vjezd a parkování je povoleno jen na zvláštní povolení městského úřadu. V těsné blízkosti zámku se však nachází velkokapacitní parkoviště.