brno-funkcionalisticke

Funkcionalistický víkend v Brně

Jestli máte rádi architekturu a funkcionalismus zvlášť, určitě nesmíte vynechat návštěvu Vily Tugendhat. Pokud se tam chystáte, máme pro vás tip, jak strávit celý funkcionalistický víkend v Brně.

Před návštěvou vily je lepší se na pokladně ujistit, zda termín, na který se chystáte, je volný, a případně si nějaký rezervovat.

Kontakt na pokladnu:
e-mail: info@tugendhat.eu
telefon: +420 515 511 015/016

Informace o vile získáte na jejich stránkách, souhrnné informace o architektonické památce naleznete v průvodci Brnem. Kousek od Vily Tugendhat, v Zemědělské ulici 28, se nachází nově zrekonstruovaná Kavárna ERA.

Po náročné prohlídce vily se zde můžete občerstvit v krásném, stylisticky čistém prostředí, a prodloužit si tak výjimečný architektonický zážitek – kavárna totiž bývá svým stylem k Vile Tugendhat přirovnávána. V letech 1928 – 1929 nechal kavárnu podle návrhu architekta Josefa Kranze postavit brněnský kavárník Josef Špunar, který zde nejen provozoval kavárnu a restauraci, ale také zde bydlel. Po nástupu komunismu byla kavárna v roce 1959 znárodněna a sloužila jako pivnice či dokonce jako skriptárna Mendelovy univerzity. V roce 1991 byla vrácena v restituci potomkům původního majitele.


Již tehdy byl dům ve velmi špatném stavu a majitel, který se o stavbu nijak nestaral, situaci ještě zhoršil. Naštěstí se kavárna dočkala šťastného konce. Byla zrekonstruována podle původního Kranzova návrhu a dnes opět slouží svým původním účelům. www.eracafe.cz

Ubytování v Brně seženete jistě jednoduše. Vybrat si můžete například zde, široká nabídka všech možných typů ubytování uspokojí snad každého. Druhý den zajděte na dopolední svačinu do Café ART, které naleznete v Cihlářské ulici 19. V téhle nekuřácké kavárně ve foyer kina Art si můžete vychutnat dobrou kávu a najde se zde i něco k zakousnutí. V nabídce tu mají také pečlivě vybraná moravská vína.

Trocha pohybu nezaškodí, proto doporučujeme navštívit architektonicky velmi zajímavé koupaliště Kraví hora, v ulici Údolní 76. Areál má krytou halu i venkovní bazény, zaplavat si tedy můžete za každého počasí. Vstupné také není nijak přemrštěné, celodenní vstupenka pro dospělého vyjde přibližně na 100,- Kč. Veškeré informace naleznete na stránkách koupaliště www.kravihora-brno.cz.

Po cvičení si můžete dopřát zaslouženou odměnu a zajít do Café Tungsram na Kapucínském náměstí 301/7 (blízko hlavního nádraží), nekuřácké kavárny s klidnou zahrádkou, kde dostanete i cukroviny od Kokina. Interiér kavárny odkazuje k době jejího vzniku ve 30. letech, za pozornost stojí především původní, během rekonstrukce odkrytá podlaha. Netradiční název Tungsram pochází od maďarského výrobce speciálních žárovek pro filmové projektory do kin, čehož využila i výzdoba interiéru, která se touto notou nechala inspirovat.

Podívejte se na všechna místa na mapě: