Archiv pro rubriku: Festivaly

jeden-svet-2014

Tipy na filmy 2 – Jeden svět

Informace o tom, jak si lze pořídit lístky

Letos se da nově vyhledávat na webu i podle témat, což je docela užitečné…

Z JINÝCH KRAJŮ…

Matky
Trochu syrově natočený film o tom, jak se plní normy porodnosti na čínské vesnici. Soudruzi nahánějí ženy, aby se nechaly po prvním dítěti sterilizovat. Film místy připomíná mrazivou frašku. Ptáte se, jaký vliv bude mít politika jednoho dítěte na rodinu a potažmo na čínskou společnost?

Štěstí
Vizuálně krásný film, který je postaven na atmosférických záběrech himalájských hor. Sleduje osud mladého chlapce z Bhútánu, který je poslán na výchovu do kláštera. Klášter, kde žije, je značně izolovaný, ale i do této horské oblasti začínají pronikat výdobytky civilizace, jako internet a televize. Jaký to má vliv na tamější komunitu lidí?

Prales tančících duchů
Film pro všechny antropoložky a antropology! Sleduje život Pygmejů v africkém Kongu, pralesní lovecko-sběračský kmen, který zatím není příliš dotčený civilizací. Zajímavé je, že režisérka u Pygmenů dlouhodobě pobývala sedm let, takže je to opravdu taková hlubší sonda.

Metamorfózy
Vědeli jste, že na jižním Urale se v roce 1957 odehrála jaderná katastrofa? Rusko to celou dobu tutlalo, ale ve skutečnosti se jedná o třetí nejvážnější jadernou havárii v dějinách lidstva! Působivé černobílé obrazy ukazují krajinu i její obyvatele, kteří se dodnes potýkají s následky kontaminace…

Míčky a melouny
Besence je malá vesnice v jižním Maďarsku se 126 obyvateli, jednou hospodou a ospale plynoucími dny. Nebo by alespoň mohla být – kdyby její starosta Ignác nepořídil svým občanům z evropských dotací tenisový kurt a melounovou farmu. Tohle vás fakt pobaví!

K AKTUÁLNÍMU DĚNÍ…

Putinovy hry
Moc dobře natočený film o pozadí zimních olympijských her v Soči. Film ukazuje, co se dělo v průběhu příprav (korupce, vyvlastňování soukromých majetků, násilné vystěhovávání obyvatel, nevratné dopady na životní prostředí). Investigativní dokument, ve kterém promlouvají ti, kterým hry nejvíce zasáhly do života.

Pussy Riot – punková modlitba
Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více Pussy Riot. Sledujeme, co předcházelo jejich výstupu v pravoslavném chrámu a následně lavinu událostí, kterou tento jejich protestní projev spustil. Film končí samotnými záběry z procesu. Místy pro mně docela překvapivé, jak třeba vnímá jejich akce ruská veřejnost.

OSUDY…

Alias Ruby Blade
Tenhle film mě překvapil. Původně jsem myslela, že se bude jednat o další z filmů na téma boj proti diktatuře, nakonec se ukázalo, že se jedná spíše o takovou lovestory (v dobrém slova smyslu). Odehrává na pozadí boje za osvobození Východního Timoru (jsem ani nevěděla, že takováhle země vůbec existuje…). Hollywood hadr, je to doják navíc s dobrým koncem! Doporučuju moc, hlavně pro pravdoláskaře.

Ve stínu slunce
Silný a pro mně docela dojemný film vypráví o osudech albínů v Tanzanii, kde panuje pověra, že části jejich těl přinášejí štěstí a blahobyt. Albíni zde proto čelí krutým vraždám. Přesto bojují statečně proti společenským předsudkům.

Jízda na hraně
Film z prostředí freestyle snowboardingu vypráví o osudu Kevina Pearce – amerického snowboardera, který se těsně před začátkem olympiády v roce 2010 vážně zraní při tréninku. Přežije, ale jeho mozek zůstává po nehodě poškozený, takže na snowboard by měl zapomenout. Kevin se snaží za pomoci své rodiny vrátit zpět do běžného života a sní o tom, že zase bude někdy na svahu.

Kauza Cervanová
Slovenský režisér pátrá po pravdě v mediálně známé kauze unesené a zavražděné medičky Ľudmily Cervanové. Dokumentární rekonstrukce vynáší na světlo důkazy zpochybňující vinu sedmi odsouzených můžů a ukazuje, že případ z doby totality od začátku provázely politicko-soudní manipulace, vydírání i falešná přiznání.

Kořeny
Vracíme se k tsunami, která v Japonsku zpustošila část východního pobřeží. Smetla i dům osmdesátiletého dřevorubce, který se však rozhodl, že se nepřesídlí a navzdory úřadům si začíná budovat vše od začátku. Silná výpověď o nezlomnosti člověka.

Kosatka
Příběh kosatek, které jsou drženy ve frustrujících podmínkách sítě vodních parků SeaWorld. Člověk se pak nemůže divit, že už tolik trenérů bylo kosatkami zabito. Přece jenom se ne bezdůvodně v angličtině toto jinak přátelské zvíře jmenuje killer whale…

ČESKÉ FILMY

Olga
Dokument připomíná osobnost Olgy Havlové, která by v červenci 2013 oslavila 80. narozeniny. Autorem snímku je stejný režisér, který dokončil rozpracovaný dokument Pavla Kouteckého Občan Havel.

Dál nic
Kauza dostavby dálnice D8 z pohledu různých zúčastněných stran (stavaři, lokálové, neziskovky). Autorský film režiséra Iva Bystřičana vypovídá o nefunkčnosti našeho státu.


SPOLEČNOST, ŽIVOT, RODINA

Mý věci
Film hlavně pro ty, kteří nechtějí jít na žádnou lidskoprávní drsňárnu. Odlehčené téma, protagonista, který vás svým přístupem pobaví. Petri se rozhodl k experimentu, uložil si všechny své věci ve skladu a každý den si může vzít jenom jeden předmět. Nesmí si ani koupit nic nového. Jak dlouho to vydrží? Co ke spokojenému životu vlastně potřebujeme?

Poslední sny
Silný film, který vás asi dojme a stojí za to vidět (teda pokud zrovna neprocházíte žádným traumatickým obdobím). Tematizuje téma smrti a umírání. Sledujeme čtyři ženy v dánském hospicu a jejich poslední dny. Je vidět, že paliativní péče má velký smysl, doufám, že se takového přístupu v Česku někdy dočkáme…

Doba slevová
Dokumentární road movie napříč Evropou pátrá po tom, proč je možné koupit si letenku společnosti Ryanair za pár korun nebo proč jsou produkty v Lidlu tak levné. Film odkrývá promyšlené praktiky diskontních prodejců a analyzuje změny na trhu práce, které tento přístup způsobil. Za slevu musí vždy někdo zaplatit…

Mafián lásky
Úsměvný film o tom, jak v Chorvatsku funguje jedna seznamovací agentura. Nedo Babić známý také pod přezdívkou „Mafián“ se už čtvrt století živí jako profesionální dohazovač. Za svou kariéru dopomohl k sňatku téměř třem stovkám párů…

Počátky
Český dokument o tom, jak je těžké pro tři mladé dívky z dětského domova Počátky zapojit se do normálního pracovního života. Jejich startovní pozice je řadí do role outsiderů. Přesto se o to pokusí, každá svým způsobem a každá také s jiným výsledkem.

Převýchova
Film sleduje osudy problematických dětí z belgické internátní školy, která se snaží používat nerepresivní formy výchovy. Zažijete jeden rok v tamním prostředí a nahlédnete do náročné práce pedagogů.

Všechno je možné
Teresa je 80letá polská důchodkyně, která však vede velmi aktivní život. Cestuje stopem po celém světě razí přitom heslo, že všechno je možné, třeba i najít novou lásku…

Výlet za láskou
Takový milý dokument o třicetiletém autistovi, který hledá milostné dobrodružství na prázdninovém road tripu po Evropě.

S nálepkou ADHD
Alternativní program jedné dánské školy dává naději dětem a rodinám trpící ADHD (hyperaktivitou). Křehký portrét tří dětí, kterým se daří díky unikátní metodice ovládnout své pocity i chování.

Závisláci na netu
Snímek ze zákulisí jednoho z mnoha čínských rehabů zaměřených na léčení závislosti na internetu u mladistvých. V odvykacích táborech jsou teenageři pod permanentním dohledem psychologů a lékařů a jejich denní režim má charakter vojenského drilu. Opět trochu syrový dokument, který odkrývá slabosti současné čínské společnosti. Film s obdobným tématem (závislost na netu), ale z prostředí UK je kdyžtak Skutečnější než realita.

Show!
Český film o zákulisí projektu popové teenagerské skupiny 5Angels. Skupina, je spíše produktem promyšleného byznys plánu jejich manažera a otce jedné z členek. O zpěv tu vlastně ani moc nejde… Snímek získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokumentární film v roce 2013.

S chutí do toho!
Dokumentární komedie se zeširoka dívá na práci jako zdroj našeho štěstí i utrpení. Hravé hrané sekvence se střídají s komentáři lidí z oblasti filozofie, sociologie aj., kteří zabývají fenoménem práce v současné společnosti.


MÉDIA, INTERNET A POLITIKA

Souhlasím s podmínkami
Jako asi nic objevného, ale člověku to trochu otevře oči a začne se víc starat o to, jak se chová na internetu. Americký režisér mapuje, jak americká legislativa přistupuje ke konceptu soukromí na internetu a jaká pro nás z toho vyplývají rizika. Facebook, Google – co vše dělají s daty, která jim poskytujeme.

Já, Blocher
Filmová esej o jednom z nejkontroverznějších evropských politiků posledních let Christopheru Blocherovi. Díky tomuto populistovi, Švýcarsko nevstoupilo do EU a jeho obyvatelé v referendech vyjadřují nechuť k přistěhovalcům. Režisér byl delší čas v jeho blízkosti a natočil vše, co se děje v zákulisí politiky.

Ujednání
Tenhle film se mi hodně líbil, nahlíží totiž pod pokličku diplomatických jednání mezi Srbskem a Kosovem na půdě Evropské unie. Zachycuje skvělým způsobem atmosféru v obou vyjednávacích týmech a taky tvrdou práci evropského vyjednávače. Fakt zajímavý.

Projekt Příroda
Britský filmař se snaží dostat své děti ven do přírody a vymyslí, že k tomu využije všechny dostupné marketingové metody. Jmenuje se marketingovým ředitelem projektu Příroda a udělá atraktivní kampaň, která ve výsledku osloví spoustu lidí. Zábavný film.

Kismet
Turecké telenovely vyvolávají v muslimském světě vlnu rozvodů. Režisérka na příkladu osudů několika věrných divaček ukazuje, jakým způsobem může oblíbenost tzv. soap oper inspirovat k emancipaci žen a ke změně životních postojů a hodnot ve společnosti.

Každodenní vzpoura
Film se snaží dokázat, že nenásilná forma protestu je účinnější, než násilný odpor. Snímek ukazuje příklady protestních hnutí a aktivit z různých koutů světa (Sýrie, Španělsko, USA, Íran aj.) a originální kreativní metody, které si tamní lidé zvolili.

Prachy v prachu
Estonci se s tím nepářou a čelí korupci nekalým praktikám na tamní politické scéně originálním způsobem. Jeden divadelní spolek vyhlásil vytvoření nové politické strany. Připravuje billboardy, ustavující sjezd, … Je to celé jen mystifikace, nebo tu skutečně vzniká nová strana?

BYDLENÍ A PROSTOR

Mikrotopie
Několik úspěšných architektů, stavitelů a umělců navrhuje radikální řešení obytného prostoru, ve kterém se zbavují všeho nadbytečného a zužitkovávají zdánlivě vysloužilé věci. Budují například ostrovy z odpadků, stany zavěšené na stromech, mikrodomy na kolech, obytné spacáky… Docela inspirativní film.

Ruina
Fascinující film o tom, jak lze squattersky obydlet mrakodrap v centru Caracasu (Venezuela). Do kanceláří zkrachovalé banky se postupem času svévolně nastěhovaly tři tisíce lidí. Dům, o kterém se mluví jako o největším vertikálním slumu v Latinské Americe, má však vlastní pravidla a řád.

jeden-svet-2014

Tipy na filmy – Jeden svět

Putinovy hry – prudká investigace do zákulisí organizace letošních ZOH; Soči zdá se opravdu nebylo TO místo, kde se celá tahle paráda měla odehrávat…ale jak si  strejda Vladimir něco zamane, znáte to.

Bůh miluje Ugandu – řikám to pořád, bigotní pámbíčkáři jsou nebezpečný, a kor když jsou z USA  – alias krutý odhalení toho, kdo lobbuje za homofobní zákonodárství v Ugandě
Závisláci na netu – `nedám další level a vyskočim z okna` neboli trip do čínskýho boot-campu, kde se léčí teenageři ze závislosti na videohrách; pro mě jeden z letošních top filmů
Hilton! - parádně natočenej a neuvěřitelnou atmoškou oplývající film z Finska o místních lůzrech a asociálech. ano, žijí i tam na severu.
Americký vagabund – kdo nemá rád dokumenty, ať jde na tenhle film, nepozná, že to není „opravdickej biják“. krásná hudba a dojemnej příběh lásky dvou teplejch kluků žijících v americký „tolerantní“ společnosti.
O trhu s orgány – po stopách překupníků s lidskými orgány, ledvinami především.
Míčky a melouny – oddechovka na téma evropských grantů, které skoro zachránily jednu maďarskou vesnici s 90%ní nezaměstnaností a z eurofondů zafinancovaným  tenisovým kurtem.
Neopouštěj mě – příběh přátelství dvou nenapravitelných alkoholiků, kteří se navzájem podporují ve svých zlozvycích; ten film je tak obyčejnej až je krásnej.
Poslední sny – tohle jen pro otrlé (nebo lidi co si ujížděj na paliativní péči); s ohromnou citlivostí natočený dokument z dánského hospicu; fakt sem si pobřečela.
Pussy Riot – punková modlitba – a další ze série Vladimirových skopičin; nechvalně proslulý tribunál s členkami PR asi netřeba připomínat.
Ukrajina není bordel – kdo fandí feministický skupině Femen, co se ráda obnažuje, by měl vidět tenhle film; hodně zajímavej psychologickej portrét manipulovaný skupiny.
Kosatka – mrazivá sonda do prostředí vodních parků SeaWorld, kde už desetiletí trápí kosatky a dělaj z nich cvičený opičky; kosatky si to ovšem ne vždy nechaj líbit…
Mý věci – příjemný příspěvek na téma „co mě dělá skutečně šťastným?“, a věci, který doma hromadím, to nebudou…můj soukromý tip na diváckou cenu.
Kauza Cervanová – poměrně šokující investigace do případu zavražděné slovenské studentky Ludmily Cervanové, za jejích vraždu seděla v 80. letech skupinka mužů, kteří s tím ovšem nejspíš neměli nic do činění – bohužel to nikoho ani dnes nezajímá.
Jízda na hraně – tohle je z trochu jiného soudku – příběh špičkovýho americkýho snowboardisty, který se před několika lety těžce zranil během trénikových skoků. Velmi popíkově poskládaný film, takže koho jste na JS nemohli dostat, teď máte šanci.
Verdikt v Maďarsku – náročný usledovat, ale stojí za to; záznam ze soudní síně, kde tři roky probíhal soudní proces s několika nácky, co vraždili v romských osadách.
la-pelicula

La Pelicula v Praze

Devátý ročník festivalu špaňelsky mluvících filmů, La Pelicula.

Jednou z hlavních sekcí 9. ročníku Festivalu španělsky mluvených filmů bude cyklus snímků spojených s držiteli čestného ocenění Goya, udělovaného již více jak pětatřicet let Španělskou filmovou akademií, a program nabídne i dva oscarové kandidáty.

K největším diváckým magnetům patří španělský snímek Patnáct let a jeden den nebo argentinské drama Německý doktor Wakolda přibližující osud nacistického zločince Josefa Mengeleho v Jižní Americe. Oba tituly byly letos vyslány do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Výběr snímků spojených s laureáty čestných cen Goya nabídne českému publiku zajímavý průřez španělskou kinematografií. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit na historické kostýmní drama z doby španělského krále Carlose III. Esquilache režiséra Roberta Moliny, film se satanistickým příběhem Paměti padlého anděla, na španělskou romantickou komedii Vítej doma režiséra Davida Trueby a na chorizo western Nedělní světlo.

http://www.lapelicula.cz/lapelicula/index.html
Facebook

signal-festival

SIGNAL – Prague Light Festival 2013

Přes 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu, přijede 17. 10. – 20. 10. do Prahy, aby ji rozsvítili! Organizátoři slibují, že připraví nejlepší kulturní zážitek celého letošního podzimu. Návštěvníci uvidí hned několik videomappingových projekcí a při procházkách večerní Prahou jim neunikne bezpočet venkovních světelných instalací.

Praha se 17. října v 19:30 rozzáří jako ještě nikdy předtím a po čtyři večery bude dějištěm magického Signal festivalu. Ještě než ale do ulic vyrazí davy lidí, aby se pokochaly uměleckými světelnými instalacemi, bude česká metropole patřit cyklistům. A to nejen skupině nadšenců ze Signal festivalu, kteří hodlají kolemjdoucí ohromovat speciálně vytuněnými koly. V 18:15 z náměstí Jiřího z Poděbrad vyrazí cyklojízda, letos tematicky nazvaná Ride the Light!, která bude směřovat do klubu NEONE, jízdu organiizuje sdružení Auto*Mat, které už 10 let usiluje o lepší dopravní situaci v hlavním městě. Světelné doplňky na kolo si můžete pořídit na místě ještě před začátkem cyklojízdy.


Ještě před cyklojízdou se bude konat dvoudenní workshop Pimp my bike! (středa 16. 10. a čtvrtek 17. 10.  11:00 – 18:00), kde si můžete svoje kola světelně upravit – workshop povede absolvent Centra audiovizuálních studií pražské FAMU David Šmitmajer. Budete si moct rozsvítit v kolech obrázky promítané ze speciálních LED kitů.

Na přehled všech míst, kde se budou světelné instalace konat, se podívejte zde.

Nabídka ubytování v Praze

prague-pride

Prague Pride 2013 – Jdeme s pravdou ven

Víte, který den bude nejteplejší v roce 2013? Podle organizátorů Prague Pride jím bude sobota 17. srpna, kdy se bude konat velký průvod centrem města s alegorickými vozy, pestrými kostýmy a maskami. Letos se koná již třetí ročník gay festivalu s podtitulem Jdeme s pravdou ven.

Festival, který začíná již 12. srpna, je zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, nabídne veřejné debaty, výstavy, divadelní a filmová představení, performance i řadu parties. Vrcholem pak bude zmíněný průvod, v rámci nějž pojedou alegorické vozy se soundsystémy. Účastníci se sejdou u Stavovského divadla, průvod projde centrem Prahy až na Letnou, kde se uskuteční koncert.

Hvězdou koncertu bude newyorský projekt Hercules and Love Affair Sound System, české kapely Cartonnage a Lanugo a další. Moderátory odpoledního koncertu budou herci Jan Cina a Petr Vančura.

Nabídka ubytování v Praze

 Jít s pravdou ven

„Coming out neznamená jen říct ostatním, že jsem gay nebo lesba. Těžké může být pro mnoho lidí vůbec přijetí faktu, že jsou odlišní,“ vysvětluje ředitel festivalu Czeslaw Walek. „Coming outem si navíc procházejí i ti, kdo se právě dozvěděli, že jejich blízká osoba je lesba nebo gay. Musejí se s tímto faktem vyrovnat a sdělit ho svému okolí.“

Do průvodu se může zapojit kdokoliv, bez ohledu na orientaci, zábava je, alespoň soudě podle posledních dvou ročníků, zaručena, podle serveru gaycities.com byl pražský festival Prague Pride vyhlášen jako deset nejlepších evropských Pride událostí.

Názor čtenáře – o minulém ročníku Prague Pride

Honza L.

Co se mi libi .. tak je hlavně to, že je vidět ta velká snaha spousty lidí.. třeba ty koncerty a free party po tom pochodu. Jestli jít vpředu nebo vzadu není o tom, co je lepší, ale spíš asi o tom, jak to chcete pojmout .. pokud jen jako podporu a pochod, který si chcete užít jako příjemné odpoledne, tak vzadu .. vepředu je to vyloženě o party, kde jsou alegorické vozy, hudba, masky, tanec a prostě karneval.. takže spíš je to o tom, jak je kdo na co naladěný… Jinak dobré je přijít vždycky ;)

Festivalové městečko na piazettě Národního divadla

Většina celotýdenního programu bude probíhat na náměstíčku mezi Národním divadlem a Novou scénou. Tady se budou potkávat účastníci festivalu, zahraniční hosté i náhodní kolemjdoucí. Podívejte se na program.

Zkuste mobilní aplikaci

Všechny informace můžete mít s sebou hned k dispozici, když si stáhnete mobilní aplikaci pro Android a iOS v češtině i angličtině.

Postupně tu budou k vidění novinky a aktuální informace, zajímavá budou určitě videa s novými „coming outy“.

Nahraj svůj coming out!

Někdo má svůj coming out za sebou, někoho to teprve čeká, možná má ještě obavy. Pro někoho to byla událost ne příliš veselá, u někoho to mohla být humorná historka, pár takových jsme slyšeli. Dodejte odvahu ostatním a natočte ten svůj coming out!

Video můžete odeslat online http://www.praguepride.cz/cs/coming-out-formular.html?view=form

Jak se dostat na místo začátku průvodu Prague Pride 2013:

Stavovské divadlo
Rytířská ulice, Praha 1
Doprava: v těsné blízkosti se nachází stanice metra A a C – „Můstek“

United Islands, Praha

United Islands na Vltavě, Praha

Multižánrový festival, který se tradičně odehrává současně na několika ostrovech a přilehlých atraktivních místech v centru Prahy, se letos uskuteční od 20. do 26. června. Během těchto pár dnů vystoupí na 200 kapel a interpretů na deseti scénách, diváci mají možnost zhlédnout jejich koncerty zcela zdarma.

V rámci festivalu uvidíte například Čokovoko, Midi Lidi, Niceland, Vlastu Třešňáka, Voila!, Princess Chelsea (NZ), Tenfold Rabbit (EST), Planeta Lem (ESP) nebo Moonlight Breakfast (RO).

Informační stánek je umístěn na Střeleckém ostrově, zde si můžete zakoupit festivalový Partner pass (100,- Kč), ve kterém naleznete veškeré informace o festivalu, místech konání, kapelách a interpretech, včetně přehledné mapy.

Kromě běžného občerstvení bude také na Janáčkově nábřeží umístěn Gastro boulevard, kde si můžete vybrat od českých klobás po arabské speciality. Součástí jsou i vegetariánské speciality a fresh bar.

V letošním roce je novinkou bezbariérový přístup – na Střeleckém ostrově bude připravený výtah, k hlavním scénám na Střeleckém ostrově a Kampě budou připraveny příjezdové rampy, na Kampě bude také možné navštívit speciální Bezbar.

Pro podrobný program festivalu United Islands se podívejte sem.

Mapa areálu United Island

Mapa areálu United Islands na Ladronce

Ubytování:

Využijte nabídku ubytování, vybrat si můžete z cenově výhodných apartmánů nacházejících se v blízkosti konání festivalu United Islands.

Dvořákova Praha 2013

Dvořákova Praha 2013

Milovníky vážné hudby potěší festival Dvořákova Praha, který bude zahájen v den narození Antonína Dvořáka, tedy 8. září na zámku v západočeských Lužanech. Antonín Dvořák zkomponoval mši D dur zvanou Lužanská pro svého přítele a českého mecenáše Josefa Hlávku při příležitosti vysvěcení zámecké kaple v rodinném sídle Hlávkových v Lužanech. Právě tato mše zazní v zámecké kapli jako zahajovací ceremonie letošního ročníku.

V Rudolfinu bude pak 10. září uveden slavný Koncert pro violoncello a orchestr v podání mladé americké violoncellistky Alisy Weilerstein společně s Českou filharmonií vedenou Jiřím Bělohlávkem. S Českou filharmonií, jejímž prvním dirigentem byl sám Antonín Dvořák, se festivalové publikum setká ještě po dva večery – po boku vynikajícího houslisty Juliana Rachlina, který se představí v roli dirigenta a zároveň i sólisty. Další výjimečný večer slibuje koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru a hvězdných sólistů v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

V programu jsou také zařazeny koncerty pro mladé posluchače, snahou pořadatelů je přiblížit vážnou hudbu i nejmladší generaci. Koncert pro děti proběhne 14. září v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Festival nesoucí jméno jednoho z největších světových skladatelů všech dob dává prostor vyniknout i nejmladší generaci, která bude mít za úkol nést dál Dvořákův odkaz i rozvíjet dále světovou hudební kulturu. Koncerty se budou konat vždy v podvečerním čase v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Festival Dvořákova Praha vzdává hold géniovi české hudby a jednomu z nejoceňovanějších skladatelů světové hudební historie. V podání světových špičkových orchestrů a sólistů bude znít od 8. do 20. září 2013 hudba Antonína Dvořáka a dalších skladatelů klasicko-romantického období.

Koncerty se odehrají v prostorách Dvořákovy síně Rudolfina, nově v Pražské křižovatce (kostele sv. Anny), katedrále sv. Víta a Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Přehled koncertů Dvořákovy Prahy v roce 2013

8. září / Lužany LUŽANSKÁ MŠE ANTONÍNA DVOŘÁKA
10. září / Rudolfinum ALISA WEILERSTEIN, ČESKÁ FILHARMONIE, JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
11. září / Pražská křižovatka ALISA WEILERSTEIN
12. září / Pražská konzervatoř ESTHER YOO
12. září / Rudolfinum JEVGENIJ KISSIN
13. září / Pražská konzervatoř IVAN KARIZNA
14. září / Pražská konzervatoř KONCERT PRO DĚTI
14. září / Rudolfinum BEIJING SYMPHONY ORCHESTRA
15. září / katedrála sv. Víta ČESKÁ FILHARMONIE, FABIO LUISI
16. září / Rudolfinum KAMMERORCHESTER BASEL
17. září / Rudolfinum ADAM PLACHETKA
18. září / Rudolfinum JULIAN RACHLIN, ČESKÁ FILHARMONIE
19. září / Pražská konzervatoř DENIS KOŽUCHIN
19. září / Pražská křižovatka JULIAN RACHLIN
19. září / Rudolfinum PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, LUKÁŠ VASILEK
20. září / Rudolfinum DEUTSCHES SYMPHONIE ORCHESTER BERLIN
 

Nabídka ubytování v Praze

Předprodej vstupenek

Vstupenky si můžete zakoupit kliknutím na příslušný koncert online zde. Vybrané vstupenky můžete online uhradit platební kartou, bankovním převodem nebo osobně při jejich převzetí na některém z prodejních míst. Vstupenky Vám mohou být zaslány poštou, na dobírku nebo si je můžete sami vytisknout v podobě e-Vstupenky.

Vstupenky si také můžete zakoupit zde:

Vstupenkové centrum Dvořákova Praha
Palackého 1/740, 110 00 Praha 1, 3. patro
Tel.: 606 021 050
Otevřeno červen: út, stř a čt  11.00 – 17.00
V dalších dnech a v průběhu letních prázdnin je osobní vyzvednutí vstupenek možné po osobní dohodě na tel.: 606 021 050.
 
Rudolfinum (od 1. 8. 2013)
Nám. Jana Palacha, 110 00 Praha 1
Tel: 227 059 234
Otevřeno: po – pá 10:00 – 18:00
od 25. 8.: po – ne 10:00 – 18:00
8. 9 . – 22. 9.: po – ne: 10:00 – 20:00 

Další prodejní místa po celé České republice naleznete zde.

Dvořákova Praha letos nabízí také věrnostní program, zájemci po bezplatné registraci získají za každých utracených 2000 Kč slevovou poukázku v hodnotě 200 Kč, kterou mohou uplatnit již při dalším nákupu.
Slevové kategorie Student, ZTP a ZTP-P a Senior přinášejí zvýhodnění pro tyto skupiny obecenstva. Umožnit aktivní setkání s vážnou hudbou mladým lidem a studentům a také je sdružovat si klade za cíl Klub mladých MHF Dvořákova Praha. Za paušální roční poplatek 99 Kč nabízí majitelům karet ISIC/YTIC do 26 let slevy na koncerty série Debut, studentské speciály a další výhody.

Místa konání na mapě:

Czech Street Party 2013

Czech Street Party v Bruselu

V pátek 14. června se v Bruselu na ulici Rue Caroly již posedmé uskuteční Czech Street Party, tedy největší akce České republiky konající se v belgické metropoli.

Akce začíná v 17:30 a potrvá do 22:30, během večera vystoupí čeští interpreti Alžběta Kolečkářová, Michal Hrůza, Čankišou a David Koller.

Stánky krajů, měst a organizací nabídnou informace, kulinářské speciality, tradiční nápoje a další překvapení z Čech i Moravy.

Ubytování v Bruselu

Vstup na celou akci je zdarma.

Zobrazit Rue Caroly, Brusel na větší mapě
Tradiční akci organizují Stálé zastoupení ČR při EU, CzechTourism, CZELO, České centrum Brusel, Hlavní město Praha, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Město Kladno, Město Pardubice, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Plzeňský kraj, Ústecký  kraj.

Ubytování

Využijte nabídku ubytování v Bruselu během akce Czech Street Party.

Jeden Svět Brusel

Jeden svět v Bruselu

Pokračování filmového festivalu o lidských právech Jeden svět probíhá právě teď v belgickém Bruselu. Do 29. května máte možnost zhlédnout 13 nových dokumentárních filmů, uskuteční se také panelové debaty s tvůrci filmů a také s politiky a s lidmi zabývajícími se lidskými právy. Projekce a diskuze se konají v prostorách Evropském parlamentu, Goethe Institutu a Stálého zastoupení ČR při Evropské unii. Slavnostní zahájení se uskutečnilo v bruselském centru Bozar a promítán byl film Úžasný Ázerbájdžán! režisérky Liz Mermin.

Ubytování v Bruselu

Vstup na všechny projekce je zdarma, je však nutná registrace.

Podrobný program a online registraci naleznete zde.

Katolog s popisem filmů si stáhněte zde.

Ubytování

Využijte nabídku ubytování v Bruselu během festivalu Jeden svět.

Prague Proms

Prague Proms 2013

Klasická hudba, jazz, muzikálové a filmové melodie, to vše  se představí v rámci letního festivalu hudby Prague Proms 2013 v Praze od 16. června do 20. července. Zahajovací koncert bude stejně jako v loňském roce uveden pod širým nebem na Václavském náměstí, všichni diváci budou mít možnost zhlédnout toto představení zdarma. Pod taktovkou Jana Chalupeckého zazní slavné hollywoodské melodie v podání Českého symfonického orchestru.

Program festivalu, jehož název vznikl podle londýnského BBC Proms, je přizpůsoben letnímu období, žánry a témata jsou odlehčené, přičemž si festival zachovává svou kvalitu, ale přináší zároveň i atraktivní témata. Už úvodní koncert Open Air Hollywood Night v neděli 16. června ve 20:00 nabídne filmové melodie z filmů Piráti z Karibiku, James Bond, Mission: Impossible, Forrest Gump, Star Wars a dalších, a ukáže tím, jak důležitá je klasická hudba pro filmové odvětví. V loňském roce navštívilo koncert na Václavském náměstí 5000 lidí a odměnilo orchestr dlouhotrvajícím potleskem. S nápadem uspořádat koncert klasické hudby pod širým nebem přišli organizátoři poprvé loni, jejich snahou je přiblížit vážnou hudbu široké veřejnosti, tedy i těm, kteří nemají odvahu přijít na za vážnou hudbou do koncertních síní.

Jednou z hvězd festivalu bude mexický interpret David Lomeli, který vystoupí 21. června v Obecním domě na operním recitálu a zazpívá populární operní árie v doprovodu Českého symfonického orchestru.

Jazzové představení je připraveno například na 10. července v Divadle Hybernia, kdy vystoupí jazzový trumpetista původem z amerického New Orleansu Wynton Marsalis.

Své 80. narozeniny v rámci festivalu oslaví také dirigent Libor Pešek, k této příležitosti je 23. června v Obecním domě koncert, program se bude skládat z klasiky i swingu.

Dále na Prague Proms vystoupí Android Asteroid, John Pizzarelli Quartet, klavírní recitál Lenky Korbelové, Bobby Watson & Libor Šmoldas Quartet, F. Murray Abraham, Steven Mercurio & A Grateful Tail Symphony, žesťový soubor Mnozil Brass, Radůza, Brecker Brothers Band Reunion a těšit se můžete na světovou premiéru operety Járy Cimrmana Proso.

Vstupné na festival Prague Proms 2013

Vstupenky si můžete objednat online zde.

Vyberte si koncert, který chcete navštívit, a klikněte na tlačítko „Objednat“.

Místa koncertů:

Obecní dům
náměstí Republiky 1090/5, 110 00 Praha 1 


View Obecní dům in a larger map

Palác Hybernia
náměstí Republiky 3/4, 110 00 Praha 1 


View Divadlo Hybernia in a larger map

Ubytování:

Pokud sháníte ubytování při festivalu Prague Proms, z této nabídky ubytování poblíž koncertních míst si jistě vyberete.